Pajzsmirigy problémáknál, de főként alulműködésnél köztudottan nehezebben mennek le a kilók, még gyógyszeres kezelés mellett is, hiszen belassul az anyagcsere. Aki sikeresen lead 1-2 kilót, annak általában vissza is jön, így megindul a folyamatos küzdelem a kilók ellen.
Így történt ez Zsanival is, aki már évek óta küzdött a kilókkal úgy, hogy TSH-ja közben folyamatosan ingadozott, amit gyógyszerszint növeléssel és csökkentéssel próbáltak korrigálni nála.
Ő is tudta, hogy az egészsége érdekében most már tennie kell valamit, mert hosszútávon ez nem megoldás, főleg, ha későbbieken Babát szeretne.
Zsani megkeresett és megkérdezte, hogy tudok-e segíteni a pajzsmirigy problémáján, elmesélte az eddigi próbálkozásit és sikertelen diétáit.
Mikor először megnéztem Zsani leleteit, döbbenten láttam, hogy a TSH-ja bizony volt 100 felett is.
A TSH egy olyan hormon, ami a pajzsmirigyet szabályozza, pontosabban a pajzsmirigy hormontermelését.
Ha magas a TSH, az azt jelzi, hogy a pajzsmirigy kevés hormont (fT4-et és fT3-at) termel (tehát alulműködik), így az agyalpi mirigy több TSH-val serkenti a pajzsmirigyet több hormontermelésre.
A pajzsmirigy 90%-ban T4 hormont termel, ami egy INAKTÍV forma. Ezt a T4-et át kell alakítania a szervezetnek T3 AKTÍV hormonná, mert csak a T3 az, ami sejt szinten ki tudja fejteni a hormonális aktivitását, hogy a szervezet energiához jusson. Ezért magas TSH esetén általában szintetikus T4 hormon pótlással szokták beállítani a TSH szintet, ami Zsani esetében is megtörtént.
A gond ezzel csak az volt, hogy Zsaninak az fT4 szintje normális volt, tehát nem a pajzsmirigy hormontermelésével volt a gond, hanem az fT4 – fT3 átalakítással, mivel az fT3-ma viszonylag alacsony volt. Kvázi hiába szedte a gyógyszert, az nem hatott a T3 hormonjára.
Ennek az átalakítási hibának több oka is lehet, ezért nem indult be valószínű a fogyás sem, hiába szedte a gyógyszert rá. Elkezdtük keresni az okokat.
Mielőtt bármilyen gyógyszeres kezelésbe fognánk pajzsmirigy alulműködés esetén is (sok esetben egyébként elengedhetetlen), érdemes megvizsgálni, hogy szervezetünkben megfelelő-e a T4-T3-má történő átalakítás.
Ezt úgy tudjuk ellenőrizni, hogy laborból megnézetjük a reverzT3 (rT3) értéket és azt összevetjük a normál T3 értékkel. (képlet alapján)
A rT3 is T4-ből alakul át, azonban elfoglalja a normál T3 receptorokat, így a T3 nem tudja kifejteni a hatását. A rT3 a T3 inaktív formája és szerepe, hogy lassítsa az anyagcserét. Ez volt az első lehetséges ok, hogy miért nem indult be nála a fogyás.
Továbbá az átalakításhoz szelén szükséges, így ha valaki szintetikus T4 hormont szed, annak kiemelten fontos a megfelelő szelén pótlás, ami 4 évig nem volt nála.
Mind e mellett, ha a szervezetet sok stressz éri, akkor a mellékvesék több antistressz hormont – kortizolt- termelnek, ami szintén gátolja a T4 – T3 átalakítást, így az Ő esetében, kiemelten fontos volt a mellékvese regenerálása is!
Továbbá kiderült, hogy Zsani pont mellékvese hormontípusú, ami azt jelenti, hogy a mellékveséje az az érzékeny hormontermelő mirigye, ami hajlamos túlműködni a szervezetében.
Kvázi genetikailag is hajlamos volt a szervezete több kortizolt előállítani, amit bizonyos ételek fogyasztása csak fokozott a szervezetében.
Mindenek előtt tehát olyan diétát kellett összeállítani neki, ami nem stimulálja túl a mellékveséjét.
Milyen érdekes, hogy pl a koffein is egy ilyen stimuláns és Zsani érzékeny is volt rá….hát nem véletlenül. 🙂
A speciális étrenden túl szervezetét megtámogattuk olyan vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amik a pajzsmirigyét támogatták a regenerálódás irányába, hogy a T3 újra ki tudja fejteni a hatását a szervezetében és elindulhasson az olyan régóta várt fogyás.
Ahogy elkezdtük a diétát és a regenerációt, egyből jöttek is az eredmények. A pajzsmirigy gyógyszerét csökkenteni kellett,
10 hét elteltével sejtszintű vitalitása majdnem megduplázódott és 5kg-ot fogyott tisztán zsírból.
A teljes regenerációig folyamatos kontrollt végzünk laborokkal is.
Gratulálok a kitartásodhoz és az eredményekhez, örömödben Én is osztozom <3
„Bogival mèg a gimnaziumi èveim alatt találkoztunk, tehàt több, mint 10ève ismerem. Szàmomra fontos volt, hogy olyan emberre bìzzam az egèszsègemet, aki nem teljesen ismeretlen szàmomra, ő teljes mèrtekben hiteles ember előttem. Tettei egyeznek a mondanivalòjàval ès 100 szàzalèkban azon van, hogy a hosszù èvek fàradtsagos munkájával megszerzett tudàsaval segìtse a hozzà fordulò, segìtsègre vàrò/vagyò embereket. Bogi tudàsa megkèrdőjelezhetetlen, szerteàgazò tudàsa megnyugtatò volt szàmomra. Baràtsàgos közegben folytattuk konzultàciòinkat, csak velem foglalkozott mindez idő alatt, hangsùlyt fektetve az előzetes problèmaimra. Ezek tudatàban ès a mèrt eredmenyek birtokàban alakìtott ki hormon-ès taplálkozási tìpusom szerinti ètrendet, napirendet, melyet igyekeztem ès a mai napig igyekszem követni. Bar őszintèn szòlva az ètkezès terèn heti egyszer mindig bűnöztem, bevallom megettem ezt- azt, amit nem lett volna szabad, de mèg ez sem gátolt meg abban, hogy 5kilòt adjak le nagyon rövid idő alatt.
Körülbelul 10hètbe telt elèrni a mèg nem àlomsùlyt, de szamomra mar ez is òriasi haladàs mert 2012-ben pajzsmirigy alulműkodessel diagnosztizaltak es sajnos velejaròja a makacs hìzàs ès a fogyas totàlis sikertelensège, barmely mas dieta mellett is.
Most màr tudom, miert nem sikerult sosem lefogynom.Bogi erre vilagìtott ra. Hiaba kezdtem a reggelt kefìrrel, folytattam a napom csak “egy szendviccsel” ès zàrtam mondjuk egy főtt kukoricàval, nem ertettem miert nem mozdul el a merleg nyelve hisz alig ettem.
Kiderült Boginál, hogy a szervezetem intoleranciát mutatott a kukoricára, a gluténra és az állati eredetű tejfehérjére is. Mindezek tudatában èlem életem ezentùl, és megfogadtam, hogy saját egeszségemnél soha semmi nem lehet fontosabb, ezért szeretnék további konzultáciokon is reszt venni a jövőben, legalább fèlévente, hisz szervezetem működese könnyen változhat.
Megpròbalok megadni minden hasznos tápanyagot a szervezetemnek és kiiktatni mindazt, ami negatìv iranyban hasznusul.
Az épp testben épp lélek ugyanannyira fontos, ezért pròbálok mindenhez ùgy hozzà állni, hogy a lehető legjobbat lássam meg benne!
Bogi tipikus pèldàja a pozitìv vàltozàsnak, az eredmènyessègnek az èletemben.Köszönöm, hogy ràèbresztettél Bogi arra, mennyire fontos vagyok magamnak és azt is köszönöm, hogy ilyen szeretettel ès szakèrtelemmel kìsèrted sorsom, miòta hozzàd fordultam.”