Előző posztomban a finomított sókról és azok negatív hatásairól írtam, most viszont nézzük meg kicsit előnyösebb oldalukról a sókat. Tény, hogy az orvostudomány egyre nagyobb figyelmet fordít a sófogyasztás előnyeire és hátrányaira, nem véletlenül…. A finomított sóknak megvannak a maguk hátrányai, egészségkárosító hatásai melyekre okkal figyelni kell! Azonban a só minden élőlény számára létfontosságú, az élet egyik legalapvetőbb eleme, melyből a test is felépül. Megtalálható a vérben, a tengerben és a szárazföldön egyaránt. A sóban található ásványi anyagok minden életforma számára nélkülözhetetlenek.
Hatása az emberi szervezetben
A víz, a kálium és a só együttesen szabályozzák a szervezet vízháztartását. A só vizet von el a sejtektől, (biztosítva a sejten kívüli vízteret), a kálium pedig a sejten belüli vízháztartásért felelős, a megfelelő arányban. E folyadékterek egyensúlyát tudjuk biztosítani megfelelő víz, káliumban gazdag zöldségek és gyümölcsök, valamint természetes sók fogyasztásával. Ha kevés vizet iszunk akkor a szervezet a sejten kívüli térből fogja biztosítja az életfontosságú sejtek vízigényét. Ehhez a vesék sót fognak visszatartani, ami a sejten kívüli vizet megköti, tehát ödéma keletkezik. Fontos tehát ezek megfelelő aránya és pótlása, ám ahogy vízből, úgy sóból sem mindegy, hogy milyet viszünk be. Mint már említettem a finomított sók csak NaCl-ot tartalmaznak, (melynek túlzott bevitele megborítja ezt az egyensúlyt) a természetes tisztítatlan sókkal ellentétben, melyek egyéb természetes ásványi anyagot is tartalmaznak a megfelelő arányban. (káliumot, magnéziumot stb…)
A sónak a szervezetünkben a vízháztartás szabályozásán kívül még számos más szerepe is van, csak néhányat sorolnék fel:
- Védi az agy sejteket az elsavasodástól
- Fontos szerepet tölt be a szerotonin és melatonin szint konstans fenntartásában. Ha elegendő víz és só van a szervezetben, akkor antioxidánsként eltávolítják a toxikus anyagokat, így nem kell tryptophant „feláldoznia” a szervezetnek, ami szükséges a melatonin és a szerotonin képzéshez.
- A só fontos az izomzat és az erőnlét fenntartásához
- Fontos szerepet játszik a vérnyomás szabályozásban.
- Só szállítja az elektromos áramot a sejtekhez
- Fontos szerepet játszik az idegsejtek közötti összeköttetésben és az információ feldolgozásában
- Jó az emésztésre, természetes gyomorerősítő
- Tisztítja a tüdőt, meglágyítja a nyálkát – jó arcüreg lerakódásainak felszakítására, köhögésre, asztmára.
- Megakadályozza a túlzott nyáltermelést (a túlzott nyáltermelés sóhiányt jelez)
- Sportolás elött egy kevés só megnöveli a tüdő kapacitását és a túlzott izzadást meggátolja.
A szervezet megfelelő biokémiai működéséhez szükség van a són kívül nyomelemekre is, ezért érdemes olyan természetes sókat fogyasztanunk, melyekben nem csak koncentráltan NaCl van, hanem arányaiban sokkal előnyösebben elosztva egyéb más hasznos ásványi anyag is. Ilyen például a himalája só, mely 84 féle természetes ásványi anyagot tartalmaz, vagy a parajdi só, ami szintén 84-et.
Ezeket természetesen bányásszák, kézzel nyerik ki a földből és semmilyen utólagos ipari kezelésnek nem vetik alá. Mindenféle szennyeződéstől és vegyi anyagtól mentesek. Ezekben csak természetesen előforduló kalcium, kálium, magnézium található megfelelő arányokban, hogy testünk felszívhassa és optimálisan hasznosíthassa ezeket az anyagokat. A BodyWakes Food ételek is parajdi sóval készülnek, de jó alternatíva lehet még a Kősó is.
A sónak számos egyéb jótékony hatása van a szervezetünkre, használják terápiában, kozmetikában, energetikai kezelésekben, alternatív – ősi gyógyászatokban. Nekünk elsősorban táplálkozástani szempontból fontosak 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: