Tóth Boglárka biológus, táplálkozási tanácsadó

A KOFFEIN élettani negatív hatása a szervezetre!

Sokan kérdezitek tőlem, miért iszom koffein mentes kávét és mi a “baj” a koffeinnel?

Összeszedtem a tudományos ellenérveket, olvassátok figyelmesen!

A koffein: Metilxantin származék, fehér, keserű ízű, kristályos vegyület, a kávé, a tea és a kóladió alkaloidja.

Egy stimuláns hatású pszichoaktív anyag, gyorsítja a központi idegrendszer működését, növeli az éberséget, ilyen téren rokon hatású anyaga a nikotinnek.

Számos tudományos hatása ismert:

– Központi idegrendszert izgató hatása van, mely elsősorban az agykéregre és a nyúltagyra hat.
– Emeli a légzőközpont CO2 érzékenységét és a légzési percvolument. (egy perc alatt kicserélődő levegőmennyiség, nyugodt légzés során)
– A szíven közvetlen hatással növeli a szívfrekvenciát, ez által a pulzustartományt.
– Elernyeszti a simaizmokat
– A vegetatív központok izgatása révén emeli a testhőmérsékletet, fokozza a gyomorban a sav és pepszinszekréciót (pepszin elválasztást,- termelést), ezáltal gyomorégést eredményezhet.

-Refluxos tüneteket felerősít ( a nyelőcső záróizom reakciója által refluxot vált ki: koffein, csokoládé, zsíros étel stb..)

-Migrént kiváltó élelmiszerek egyike ( a cukor, mesterséges édesítők, tartósító szerek, adalékanyagok, alkohol,  mellett)

-Akinek nagyon megemeli a vérnyomását, az valószínűleg érzékeny rá, mivel a koffeint lebontó máj enzime vagy hiányzik, vagy nem működik hatékonyan.

-Koffein mérgezéssel és túladagolással is vigyázni kell.

– A sok kávé a kevéssel szemben 31%-al növeli az alacsony születési súly kockázatát, 46%-al a terhesség elvesztését

– A terhesség alatti sok kávé fogyasztás 57%-al növeli meg a leukémia kockázatát. 

– A mellékveséből adrenalint vesz el, hatására a veseerek tágulása miatt a vesében fokozza a vizeletkiválasztást. Enyhe diuretikus hatású (vízhajtó)
– Elernyeszti a bronchiális (hörgő) izomzatot a foszfodiészteráz enzim gátlásával, valamit gátolja az adenozin receptorokat az agyban. (ezt bővebben is kifejtem)
– Gyenge élénkítő pszichostimuláns, enyhíti a fáradság tüneteit, fokozza a szellemi tevékenységet és az izmok teljesítő képességét.

A koffein serkentő hatása kellemesebb közérzetet is okozhat, de pszichés labilitás, vagy depresszió esetén szokványos adagjai is növelhetik a probléma súlyosságát, izgatottságot, ingerlékenységet okozva.

Tartós fogyasztás esetén enyhe tolerancia (vagy függőség) alakul ki, ami néhány hetes “elvonókúrával” azonban visszafordítható 🙂
300 mg fölötti fogyasztás esetén kézremegést, erős szívdobogást idéz elő. Ritmuszavart, szorongást, pánikrohamot provokálhat, migrént is okozhat.

Most, hogy így összeszedtem pár dolgot, engedjétek meg, hogy 5 dolgot had fejtsek ki bővebben, hogy jobban átlássátok:

A koffein egyrészt csak stimuláns, mely az adenozin receptorok gátlása révén fejti ki hatását, tehát kikapcsolja az agyban a fáradtság érzetért felelős receptort! Kvázi fáradt vagy, csak nem érzed… Olyan ez, mint amikor üresbe pörgeted a motort. A problémát, hogy a szervezeted fáradt, nem fogja megoldani, csak “elfeledteti”.

A másik, hogy a koffein stimulálja a mellékvesét, ami ez által több kortizolt termel. A kortizol az, ami segíti “felébreszteni” a szervezetet reggelente természetes módon. Ha azonban a mellékvesét túlstimuláljuk a koffeinnel, az még jobban megdobja a kortizol szintünket, viszont kifárasztjuk vele a mellékvesét és egy idő után már nem lesz elég az a kortizol mennyiség, amihez hozzá szoktattuk a szervezetet! Így hiába isszuk a koffeint, a kifáradt mellékvese nem fog elég kortizolt termelni, így csökken az élénkítő hatása is! Na és mit csinál ilyenkor az ember??? Még több koffeint kezd el inni, hátha a több majd hatni fog… 😉 hát nem fog.

A koffein egy ideig biztosítja a “pörgést”, ennek viszont hosszútávon ára van. Akinek hozzászokott a szervezete, az nélküle már fáradtnak fogja érezni magát. Ugyan van vérnyomás emelő hatása, de a rendszeresen kávézók szervezete hozzászokik ehhez a hatáshoz, és a kávéban található számos más anyag, valamint a szervezet vérnyomás-szabályzó rendszere a sok és rendszeres kávé hatására éppenséggel csökkenti a vérnyomást. Hozzá teszem, aki azért issza, mert “alacsony a vérnyomása” jó ha tudja, hogy 5-15 Hgmm-el növeli a vérnyomást, koffein-naví személyeknél!! De ilyen kevés van, az emberek 80%-a kávézik..

A koffein stimulálja az agyalapi mirigyet, a mellékvesét és a pajzsmirigyet. Ez azt jelenti, hogy ezeknek a mirigyeknek a hormontermelésébe beleszól, éppen ezért okoz sokaknál hormonálisan hízást is! A koffein gátolja a DAO enzimet, ami a hiszatmin lebontásért felel a szervezetben. Akik tehát allergiások, vagy hisztamin érzékenyek, azok a koffein fogyasztással felerősítik a tüneteiket.

Számos táplálkozási protokollban a koffein tiltó listás, egyszerűen túl sok negatív hatása van a szervezetre nézve.

Utolsó sorban szeretném megemlíteni, hogy a koffein ezeken túl közömbösíti a pajzsmirigy gyógyszerek hatását, ezért pajzsmirigy betegeknek, illetve a pajzsmirigy hormon típusba tartozóknak szigorúan kerülendő a fogyasztása, és mivel egyik hormontermelő mirigyre sincs jó hatással,  senkinek sem ajánljuk fogyasztását.

Koffein tartalmú italok: Kávé, fekete tea, zöld tea, energia italok, kóla

Koffein mentes teák: fehér tea, vörös tea, gyümölcs teák – ezeket szoktuk ajánlani, illetve a cikória kávé egy jó alternatíva lehet azok számára, akik nehezen nélkülözik a kávézás élményét! 🙂

 

A cikk nem kávé lejárató kampány része, a kávénak számos pozitív egészségügyi hatása van!

-Gátolja a tumornövekedést, 24%-al csökkenti a rák és a parkinzon kór kockázatást.

-Csökkenti az asztmás rohamok számát, növeli a fizikai munka hatékonyságát, és a fájdalomcsillapítók hatását.

– Számos rákellenes hatású vegyületet tartalmaz: Cafestol, polifenolok, kávésav, klorogénsav stb..

A javaslatom tehát: igyunk természtes úton kivont koffeines kávét, cikória kávét és koffein mentes teákat!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!