Édesburgonya – BATÁTA

Biztos sokan ismeritek és kóstoltátok már ezt a trópusi zöldséget, annak ellenére, hogy Magyarországon még csak most kezd igazán teret hódítani. Nálunk még kevésbé ismert, pedig trópusi eredete ellenére hazánkban is termesztik, főként Ásotthalmon és környékén. Bevásárlóközpontokban vagy főzőműsorokban egyre gyakrabban találkozhatunk az édesburgonya nevével, de a hazai konyhában még nem nagyon terjedt el a használata.

De milyen növényről és zöldségről is van szó?

A batáta magyarul a megtévesztő édesburgonya nevet kapta, pedig rendszertanilag nem rokona a burgonyának. A szulákfélék családjába és a hajnalka nemzetségbe tartozó növény, melynek zsenge leveleit és hajtásait Délkelet-Ázsiában előszeretettel fogyasztják, nálunk főként gyökérgumójáért termesztik. Nevét is innen kaphatta, hiszen a burgonya (gumó) nagyon hasonlít az édesburgonya gyökeréhez, melyet fogyasztunk. Tény, hogy külsőleg valóban nagyon hasonlítanak, bár az édesburgonya hosszúkás alakú. Két fő fajtája közül az egyik világos húsú és lilás héjú, ennek íze a gesztenyéhez hasonlít. A másik fajta narancssárga húsú és sárgás héjú, ez inkább sütőtök ízű.

És, hogy miért jó?

Az édesburgonya húsos, gumószerűen megvastagodott gyökere jó minőségű szénhidrátban, fehérjében, A-B-C vitaminban és ásványi anyagokban gazdag, viszont glikémiás indexe alacsony, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják. Szénhidrát tartalmának kis százaléka cukor, leginkább keményítőből áll. A többi zöldségféléhez viszonyítva magas a fehérjetartalma, 1,5-2 g/100 g fehérje található benne, melynek összetétele a tojáséhoz hasonló. Energiatartalma száz grammban 117 kalória. Nagyon egészséges, gazdag bétakarotinban, főleg a narancssárgás húsúaknak magas a karotin tartalmuk. C-vitamin tartalma is figyelemreméltó: 15-30 mg/100g, bár a zsenge leveleiben és hajtásaiban még több van. Az édesburgonya minden fajtája jó forrása a C, B2, B6, és E vitaminnak, valamint diétás rost, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, nátrium, szelén, cink, réz, mangán, és vas is található benne, s emellett alacsony a zsír és koleszterin tartalma.

Elismerten előkelő helyet foglal el az egészséges élelmiszerek között, magas tápanyagtartalma miatt szív és érrendszeri betegségek megelőzésében is szerepe van, gluténérzékenyek és cukorbetegek is fogyaszthatják.

A batáta jól tárolható,15 °C-os hőmérsékleten egy évig is eláll, de néhány perces előfőzés után fagyasztóban is tartható 3-4 hónapig. Rendkívül egészséges, tápanyag összetétele kiváló, különleges ízű és számtalan formában elkészíthető. Főzhetjük, süthetjük, keverhetjük sült zöldségek közé, de süteményeket, édességeket is készíthetünk belőle. 🙂

Tovább a blogra »