A természetes és mesterséges anyagok alapvetően óriási vitát váltanak ki, nem csak az édesítő anyagok területén, de számos más területen is. A mesterséges édesítőszerekről általánosan elmondható, hogy jóval édesebbek magánál a cukornál.
Mivel az édes íz az emberek által a legkívánatosabb, így az élelmiszergyártók is kaptak a lehetőségen és a cukor alkalmazásán felül édesítőszereket is elkezdtek a termékekhez adni. Attól, hogy egy terméken nincs rajta az, hogy cukormentes (vagyis feltételezhetően cukrot tartalmaz), nem jelenti azt, hogy mesterséges édesítőszereket sem tartalmaz!
Figyeljünk hát oda! 😉
A jelenleg használt édesítésre alkalmas anyagok 3 csoportba oszthatók:
1.Kalóriatartalmú édesítőszerek:
- Méz
- Kristályos fruktóz
- Kukorica szirup
- Cukor
- Glükóz szirup
- Dextróz
- Maltodextrin
- Gyümölcsdzsúz koncentrátum
2.Mesterséges édesítőszerek:
- Szukralóz
- Aszpartám
- Szacharin
- Aceszulfám
- Neotám
3.Cukoralkoholok, poliolok:
- Szorbit
- Mannit
- Xylit
- Erythrit
- Izomalt
- Glicerol
- Hidrogénezett keményítő hidrolizátum
Valamint természetes, kalóriát nem tartalmazó édesítőszerként ott van a STEVIA!
Abban egyet értünk, hogy a cukrokat és kalóriát tartalmazó édesítőszereket nem ajánlatosak fogyasztani, a mesterséges édesítőszerek pedig ezeknél is rosszabbak.
A cukoralkoholokkal az a helyzet, hogy sokan jó alternatívának tartják (Eritrit, Xilit), de blokkolják a pajzsmirigy hormonok munkáját a májban, ezért pajzsmirigy hormontípusba tartozóknak és pajzsmirigy betegeknek nem ajánljuk. Illetve a cukoralkoholokat nem tudja a szervezet olyan teljességben lebontani, mint a hagyományos szénhidrátokat, így azok a vastagbélbe kerülve hashajtó hatásúak lehetnek.
A mi általunk legjobban preferált cukorpótló a STEVIA, hiszen a cukornál jóval alacsonyabb a glikémiás indexe, nincs kalóriatartalma és sütésnél főzésnél 198 °C -ig megtartja az édes ízét.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: