A homeosztázis az élettan egyik legfontosabb alapfogalma.
Maga a szó görög eredetű, jelentése: “hasonló állapot”.
Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy az egyensúly kiemelt jelentőséggel bír a szervezeten belüli szabályozásoknál, nem csak a mindennapi életben! A táplálkozás beállításánál is ez az alapvető szempont, az egyéni eltéréseket figyelembe véve. Mind idegrendszeri, mind emésztőrendszeri, mind hormonális egyensúlytalanságnál az optimális-egyensúlyi állapotot állítjuk vissza, hiszen a szervezet így tud egészségesen és vitálisan működni.
Na nézzük 😉
Az élő szervezet, viszonylag állandó fizikai és kémiai feltételeket igényel. A sejtek fennmaradásának és normális működésének feltétele a belső környezet relatív állandósága, ami a változó külső és belső körülményekhez való alkalmazkodó képességet jelent.
A homeosztázis biztosítja az életfolyamatok zavartalanságát, úgy mint:
– A vízterek állandó térfogatát:
Például szomjazáskor, vagy nagyobb vízvesztéskor (hipovolémia) belső víz utánpótlást biztosít (kötőszövetből, csontból, ízületekből) a keringő vér számára
– A testnedvek ozmotikus koncentrációját:
Ha például a vízvesztés meghaladja vízfelvételt és a testnedvek bekoncentrálódnak (besűrűsödnek), az agy kiadja a parancsot a vesén keresztül történő vízkiválasztás csökkentésére, ami a további vízvesztést mérsékeli.
– A testnedvek ionegyensúlyát:
Például Nátriumszegény táplálkozásnál a mellékvesekéregben fokozódik az aldoszteron hormon termelése, mely a vesében fokozza a nátrium visszaszívást.
– A testnedvek kémhatását:
A vér és folyadékterek pH állandóságát jelenti. Az artériás vér pH-ja 7,35 – 7,45 között mozoghat csak!!
– A testhőmérséklet állandóságát:
Az egészséges ember bőrfelületén mért “köpenyhőmérséklet” 36,5 – 37°C, a test belsejében mért “maghőmérséklet” 37-37,5 °C
A szervezetünk tehát nap mint nap ki van téve a külső fizikai és kémiai hatásoknak, mely ellen a szervezet kőkemény munkával védekezik. Nagyon fontos az egyensúly szervezeten belül, hiszen pici eltérés, változás nagy károkat tud okozni. Gondoljunk csak bele, ha belázasodunk, az a pár foknyi különbség milyen következménnyel jár. Aki rendszeresen szénsavas üdítőket fogyaszt, annak a szervezete keményen megdolgozik azért, hogy a vér pH értékét szinten tartsa.
Ezért fontos, hogy tisztában legyünk szervezetünk igényeivel, hogy kellőképpen támogathassuk azt, mind életmóddal, mind táplálkozással, mind gondolkodásmóddal.